Вхід на сайтВИБІР ПРОФЕСІЇ - ВИБІР МАЙБУТНЬОГО

Щороку перед випускниками шкіл постає проблема вибору майбутнього. Саме майбутнього, тому що від правильності обраної дороги зараз залежить багато в чому те, як складеться життя потім. Професія визначить у майбутньому соціальний статус, і затребуваність у житті, і навіть рівень матеріального добробуту. Причому іноді питання стоїть не куди піти вчитися, а чи варто здобувати вищу освіту взагалі.

Що порадити випускникові і його батькам? Звичайно ж, всерйоз замислюватися над тим, ким бути, варто було класі в дев'ятому, чи у десятому. Причому, одного «хочу» тут явно недостатньо. Необхідно тверезо оцінювати ті якості, якими наділила дитину природа та батьки. Адже, якщо в неї виражені здібності до точних наук, посидючість і акуратність, навряд чи варто йти в артисти.

 

Поради батьків і друзів можуть виявитися й корисними, і шкідливими одночасно, тому що вони, звичайно, можуть допомогти вибрати «напрямок руху», але що буде потім, якщо зроблено помилковий вибір? Все-таки вирішувати потрібно самостійно самій дитині, тому що навряд чи хтось інший, навіть батьки, зможуть зрозуміти, що ж саме подобається найбільше та до чого лежить душа.

Можливо, батьки давно вирішили, ким повинна бути їхня дитина, тільки все-таки варто замислитися, чи мають вони право приймати за неї рішення. Цілком можливо, що обрана батьками професія затребувана й обіцяє в майбутньому матеріальний добробут, але навряд чи будуть щасливі ваш син або дочка, якщо їхнє покликання зовсім в іншому.

Часто основним аргументом буває безапеляційне - «нам видніше». Можливо, це й так. Але, зрештою, людина має право зробити помилку. І якщо не надати їй цієї можливості, вона буде все життя страждати через те, що не зробила кроку до виконання своєї заповітної мрії. І де істина, хто знає?

Якщо ж батьки хочуть надати дитині реальну допомогу, особливо, якщо вона дотепер не визначилася з вибором «життєвої дороги», потрібно допомогти їй відповісти на запитання:

- до чого вона має схильність, що вміє робити, які заняття їй приємні?

- що вона знає про професію, яку вибрала, або чим хотіла б займатися в принципі?

Отже, припустимо, потенційний студент визначився зі спеціальністю. Далі починається найскладніше - вибір ВНЗ. Вибираючи навчальний заклад, обговоріть разом з дитиною:

- що для вас важливіше: «фундаментальна» якість освіти або прикладні знання?

- чи є в родині гроші на навчання?

Обов'язково варто оцінити реально можливість вступу: тобто поцікавитися, яким був конкурс у минулі роки? Якщо мова йде про вступ дитини до ВНЗ не цього літа, неодмінно поцікавтеся розкладом вишівських підготовчих курсів.

Визначивши теоретично можливі місця навчання, варто з'їздити до кожного з них і оглянути все на місці. Буває, що людина відразу почуває: щось є особливо привабливе для неї в самій аурі цього ВНЗ, в той час як атмосфера іншого викликає незрозуміле занепокоєння та дискомфорт. Це той випадок, коли не варто зневажати інтуїцією.

Справа трохи спрощується, якщо абітурієнт вибрав професію, яку можна здобути лише в декількох ВНЗ - тоді коло пошуку звужується. До таких професій належать, наприклад, археологи, хірурги, актори та дипломати. Правда, конкурс у таких ВНЗ зазвичай більший. Якщо ж обрану спеціальність можна здобути в багатьох навчальних закладах, варто оцінювати й інші речі, наприклад, наскільки затребувані випускники даного ВНЗ на ринку праці.

Звичайно, виникне й питання - державний або приватний ВНЗ вибрати? Однозначної відповіді тут не буде. З одного боку, державна освіта дотепер вважається «надійнішою» за приватну, тому що практично в будь-якого державного ВНЗ набагато довша історія, тобто є й досвід роботи, і традиції. А приватні ВНЗ почали з'являтися тільки після «перебудови», і їхній вік, як правило, не більший 10-12 років. Тому дотепер є деяка недовіра до приватних ВНЗ. Тож не лякайтеся приватного ВНЗ, але обов'язково, перш ніж подати до нього документи, поцікавтеся наступними моментами:

- чи акредитована навчальна програма даного ВНЗ;

- чи видається в ньому диплом державного зразка;

- в яку суму обійдеться навчання в ньому.

На жаль, практично в усіх приватних інститутах за навчання треба платити, причому чимало. Якщо ж платити за навчання вашій родині не по кишені, то дорога одна - до державного ВНЗ. Звичайно, вступити на «безкоштовне» відділення нелегко, але спробувати все-таки варто - принаймні, ваша доля не буде залежати від того, чи зможете ви в черговий раз внести велику суму на навчання.

У багатьох абітурієнтів і їхніх батьків викликає здивування, чому вищі навчальні заклади називаються по-різному: університет, академія, інститут. Проте навряд чи варто вибирати навчальний заклад за статусом або назвою. В остаточному підсумку, головне - це ті знання, які там можуть дати.

Роль батьків у професійному визначенні власної дитини

Шановні батьки!

Якою буде наша країна через 20-30 років – це значною мірою залежить від вас. Саме ваші діти невдовзі будуть забезпечувати добробут суспільства. Суспільство покладає свої надії на вас, тому що ви, маючи авторитет у дітей, можете вплинути на прийняття відповідального рішення щодо вибору професії. Ось чому є важливою ваша поінформованість щодо сучасних потреб ринку праці та правил вибору професій.

Для того, щоб допомогти дітям правильно обрати професію, треба:

  • вивчити ринок праці, проаналізувати, які професії мають сталий попит;
  • створити у дитини якнайширше уявлення про світ професій;
  • переконатися в тому, щоб одержана інформація про професію не була односторонньою, неповною;
  • підтримувати інтерес до обраної професії і створювати атмосферу зацікавленості. Давати зрозуміти дитині, що поважаєте її вибір, і вам не байдуже те, що вона обрала цей напрям;
  • стимулювати самостійність та ініціативу дитини у навчанні та саморозвитку, обов’язково підтримувати віру у власні сили;
  • вчити дитину ставити чіткі цілі та досягати їх (починаючи від маленьких завдань і поступово їх збільшуючи);
  • запропонувати підлітку попрацювати на канікулах. Перспектива заробітку і можливість спробувати свої сили дасть дитині можливість відчути себе самостійною, підготує до прийняття важливих рішень.

Пам’ятайте, що не варто:

-     змушувати дитину йти вашим шляхом, навіть якщо у вашій родині всі були вчителями чи лікарями;

-     примушувати дитину змінити своє рішення, якщо вважаєте, що вибір її майбутньої професії невдалий. Допоможіть їй з’ясувати, чи справді вона розуміє, чим буде займатися у майбутньому;

-     нав’язувати дитині власний досвід (відкиньте принцип «сам працюю в цій сфері і знаю, як це важко, нехай хоч дитині буде легше»);

-     вибирати за дитину життєвий шлях, оскільки вибір, зроблений вами, може призвести у майбутньому до невдач, незадоволеності, розчарування;

-     нервувати, якщо дитина часто змінює свій вибір. Спробуйте зрозуміти, з чим це пов’язане;

-     підганяти дитину до вибору, якщо вона ще не знає ким хоче бути. Допоможіть їй виявити те, до чого у неї найбільше лежить душа;

-     обирати професію, виходячи з того, що прибуткове на сьогодні;

-     тиснути на дитину, якщо вибір припаде на непрестижну, непопулярну професію.

Головне, щоб людина займалася улюбленою справою. В цьому запорука успіху!
 

Важливі анонси

No events

Додаткові сервіси