БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА
Право на безоплатну правову допомогу – це гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених Законом «Про безоплатну правову допомогу».
Отже, відповідно до Закону «Про безоплатну правову допомогу» в Україні снують два основні її види: первинна правова допомога та вторинна правова допомога.
ПЕРВИННА ПРАВОВА ДОПОМОГА
Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг:
- надання правової інформації;
- надання консультацій і роз'яснень з правових питань;
- складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
- надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.
Право на безоплатну первинну правову допомогу мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.
Суб'єктами надання безоплатної первинної правової допомоги в Україні є: органи виконавчої влади; органи місцевого самоврядування; фізичні та юридичні особи приватного права; спеціалізовані установи.
ВТОРИННА ПРАВОВА ДОПОМОГА
Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:
- захист від обвинувачення;
- здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
- складення документів процесуального характеру.
Сьогодні в Україні діють 126 центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Особи, які мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги визначені ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».
Це діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, інваліди, пенсіонери, переселенці, учасники АТО, малозабезпечені громадяни.
Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги розпочали свою роботу 01.01.2013 року в частині надання правової допомоги у кримінальних справах та у разі адміністративного затримання чи арешту, а з 01 липня 2015 року допомога надається в повному обсязі, в тому числі і в цивільних справах.
Адреса та контактний телефон Київського обласного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
м. Біла Церква, вул. Гайок, 4А, тел. (0456)31-21-85.