Щербашенці

Село Щербашенці  -  центр  сільської  ради,  розташоване  за  33 км від  райцентру  Богуслав  та 37  км  від залізничної  станції  Богуслав, на  р.  Котова  притоці  р. Хороброї,  яка  впадає  в  р. Рось.  Автобусне  сполучення  з райцентром  та  м.  Києвом.  Рельєф  горбистий.  Населення   на 01.04. 2008 р.  складає   540  осіб,  дворів – 230  господарських,  98  дачних.

Назва  села  Щербашенці  походить  від  прізвища  одного  з  першопоселенців  Гаврила  Щерби.  За  переказами  село  мало  назву  Кладківщина  -  від  кладових  скляних виробів,  які  виготовлялись  в  селах  -  Дмитренківскій  Гуті, Циганській  Гуті   та  Стеблевській   Гуті   з  1780  по  1861  роки.

Перші  згадки  про  село -  поч. ХУІІІ ст.  В  1720  р.  тут  було  побудовано  дерев’яну  уніатську  церкву.  Але  поселення  мало  незначну  кількість  дворів.  Лише  в  другій  половині  ХУІІІ ст..   поступово  село  збільшується.  Так,  уже  в 1790 р.  в  Щербашенцях  було  105  дворів і  736  жителів.  На  початку  ХХ  ст. - понад   360  дворів  і  1573  жителі.  Основним  заняттям  населення в  ці  роки  було  землеробство,  робота  цукроварнях  в  сусідніх містечках  Сидорівці,  Стеблові  та  ведення  натурального   виробництва.

Щербашани  брали  участь у  заворушеннях  під  час  Київської  козаччини.

В  1920 р.  в с.  Щербашенцях  встановлюється  радянська  влада,  створюються  комнезами  -  голвою  обрано  Коломійця  Олексу  Стаховича.  В  1922році  землю  одержали  більше  150  садиб.  В  селі  знову    велике   розмежування  населення  на куркулів,  середняків  і  бідняків  у  яких  поля  заростають  бур’янами,  бо  не  було  чим  обробляти  землю.  Вони свої  наділи  здають в  оренду  куркулям,  а  самі  працюють  у  них  наймитами.

В  1929 р.  проходить  землевпорядкування,  після  чого  вся  польова  земля  усуспільнена.  Організувалися  три  дільниці  по  спільному  обробітку  землі – СОЗи.  В  1930 р.  утворюється  три  артілі:  імені  Т.Г.Шевченка -  голова  Коваленко  К., «Прагнення  до  світла»  -  голова  Лабу  Корній,  «Незаможник»  -  голова  Лисак  Семен.

Голодомор  1932-1933  рр. в  Щербашенцях  забрав  понад  190 жителів.  В  цьому  1933 році,  на  основі  трьох господарств,  створюються ( два  колгоспи -  ім.  Кагановича ( с.  Щербашенці) та  ім.  Котовського (с.  Коряківка)  колгосп  ім.  Кагановича – голова   Савенчук В.Н  Після  обєднання  колгоспів  головою  сільської  ради  був  обраний присланий  комуніст  Бондаренко,  в  1936 -1937  рр.  -  Мороз  І.О.  В  1940 р.  був репресований  Мороз  Євтихій   Прохорович  1916  р.н.,  військовий, уродженець села.Засуджений  до  5 років  ув’язнення ,  реабілітований  в  1958 році.

В  1973 році  щербашенські  колгоспи  об’єднуються  з  дмитренківським  колгоспом ім.  22  січня  та  гутянським  «Нове  життя»  в  колгосп «Шляхом  Леніна».  Головою  обраний  Поліщук  Н.П.  26  квітня  1988 р.  від  колгоспу  «Шляхом  Леніна»  від’єднались  Гута  і  Дмитренки.  З  2000 р.  в Щербашенцях  СТОВ «Щербашенське».

Перед  війною  у  селі було  730  дворів,  2662 жителі,  з  них  947  працездатних.

1 серпня 1941  р.  село  було  окуповане  німецько-фашистськими  загарбниками  після незначних  боїв  з  офіцерами розбитих  частин  6-ї  армії,  які  згуртувались  в  навколишніх лісах.  В  ході  Корсунь-Шевченківської  операції 28  січня  1944 р.  село  було  визволено.  Під  час  окупації,  до  Німеччини  було  вивезено 169  юнаків  і дівчат.  З  фронтів  війни  не  повернулись  181  воїн-односелець,  імена  яких  увічнені  пам’ятним  знаком в  центрі  села.

В с.  Щербашенці  народився  український письменник,  перекладач,  драматург,  актор,  режисер Л.А. пахаревський  (1883 – 1938 ).  З  Щербашенцями  пов’язане  життя  українського  композитора  П.Козицького  (  його  батько певний  час  був  священником  у  місцевій  Миколаївській  церкві).  В  Щербашенцях  народився  і  47  років  очолював  ФАП  Заслужений  працівник  охорони  здоров’я  УРСР  Панас  Демидович Панасенко.

В  селі  діє   ЗОШ  І-ІІ ст.,  будинок  культури,  бібліотека, ФАП.