Хохітва

Село Хохітва  -  центр  сільської  ради  до  якої  належать  села  Івки  та  Поташня.  Розташована  Хохітва в  долині, на  правому  березі  р. Рось   при  впаданні в  неї  річечки  Реп”яшки,  за  3  км   від  райцентру  і  5 км від  залізничної  станції  «Богуслав».  На  01.04.  2008р.   населення  села  Хохітва  складає  1126  жителів,  дворів  493,  Івок  -180  жителів,  дворів  123,  Поташні  -  54  жителів та  дворів  47.

Назва  села  походить  від  назви птаха  хохітва`   (те  саме,  що  стрепет),  який  водився  в  цих  місцях.  Назва  села  Поташні  -  від  слова  «поташ»,  речовини,  яку  добували  при  спалюванні   деревини,  а  Івки  -  від  «іви»,  верби,  яка  масово  зростала  навколо  річки  Реп”яшки.

Поблизу  села  Хохітва  -  невелике  поселення  черняхівської  культури.  В  ХІХ  ст.  в  урочищі  Чернечий  Яр  знаходилось  городище,  яке  тепер  повністю  зруйноване.  Під  час  обстежень  у  1972 р.  тут було  знайдено лише  уламки  посуду  ХУІІ – ХУІІІ  ст.

Село  згадується  в  історичних  документах  в  1790 р.  В  цей  час  в  селі  в  40  садибах  проживало  473  жителі. В ХУІІ  ст..  Хохітва  належала  Богуславському  монастирю,  який  до  переселення  в  Богуслав,  знаходився  поблизу   Хохітви  в  урочищі  Чернечий  Яр.  Дерев’яна  церква  в  ім’я  Різдва  Христового   побудована  в  1753  році,  в  1853 р.  піднята  на  кам’яний фундамент.  Зруйнована  в  30-х  рр.  ХХ-го  століття.   В  2001 році  розпочато  будівництво  нового  храмового   приміщення  Свято-Казанської  парафії.

Основне  заняття  населення -  землеробство, робота  в  м. Богуславі.

Радянську  владу  встановлено  в  1918 році.  Створюються  ТСОЗи,  з   1928 р.-  в  Хохітві  організований  колгосп  «Надія»,  в  Івках -  колгосп  ім. Шевченка. В  30-х  роках  ці  два  колгоспи  об’єдналися  в  одне  господарство «Правда».

Від  голодомору  1932-1933  рр. в  с.  Хохітва  померло  більше  30 осіб,  в  Івках -  .     В  роки  сталінських  репресій    були  репресовані:  Гавриленко  Гурій  Митрофанович,  1897  року  народження,  українець,  уродженець  с.  Хохітви,  житель  с. Миронівни,  бухгалтер.  В 1938  році  засуджений до  8  років  позбавлення  волі,  реабілітований  1959  року;

Кривошия  Петро  Сергійович  1908 р.н.,  українець,  уродженець  с.  Івки,  житель  м.  Києва,  студент,  засуджений  в  1933 р.  до  5  років  позбавлення  волі.  Реабілітований  1989  року.

В 1958  році  хохітвянський  колгосп  «Правда»  об’єднався  з  Розкопанецьким  колгоспом  «Вперед»  в  одне  господарство  «Україна»,  який  з  2004  року  став  називатися  СТОВ  «Богуславка».

Село  Хохітва  окуповано  25  липня  1941  року.  За  роки  окупації  на  примусові  роботи  до  Німеччини  вивезено  115  осіб  молодих  людей.  На  фронтах  Великої  Вітчизняної  війни   загинули  132  особи,  страчено  2  мирних  жителів.  В  центрах  сіл  Хохітва  та  Івки  встановлено  пам’ятні  знаки  з  увіковіченими  іменами  полеглих.

В  Хохітві  народилася  в  1927  році   Заслужений  агроном  УРСР  Дорошенко  Галина  Йосипівна.  З  Хохітвою  пов’язані  життя  і  творчість  української  письменниці   Марка  Вовчка,  яка  тут  проживала  в  1887-1893  роках.  Майже  40  років  Хохітва була  «літньою  резиденцією»  поета  Сергія  Іларіоновича  Воскрекасенка.  В  Івках  народився  відомий  поет,  лауреат  літературної  премії  імені  Павла  Тичини,  лауреат  журналістської  премії ім.  Ярослава  Галана   -  Олександр  Матійко.

Нині  в  селі Хохітва  діє  НВК ЗОШ  І-ІІ ст.,  сільський  клуб,  амбулаторія  загальної  практичної  медицини,  ФАП.