Розкопанці

Село Розкопанці  – центр  сільської  ради,  розташоване  на  північний  схід  за  5  км.  від  райцентру  і  7  км.  від  залізничної  станції  «Богуслав»,  на  правому  березі  р.  Рось,  з  південного  заходу – ліс.  Рельєф  рівниний,  місцями  яружно-балочний.

Автобусний  зв'язок  з  райцентром  та  Києвом.  На  01.04. 2008 р. в  Розкопанцях  проживає  933  жителі,  дворів  -  377.

За  легендою – першим  поселенцем  був  чоловік  з  Полісся.  Спочатку  він  викопав  землянку.  За  ним  тут  почали  з’являтись  інші  люди – вони  викорчовували  ліс,  розко-

пували  землю  і  поступово  розбудовувались.  Спочатку  землянки,  а  пізніше  будували  будинки.  Від  слова  «розкопувати»  і  пішла  назва  села  Розкопанці.  В  Розкопанцях  знайдено  бронзовий  кельт  білогрудівської  культури.  В  історичних  документах  згадується  як  село,  причислене  до  Богуславської  Покровської  церкви  за 1864 рік,  в  цьому  ж  році  населення  тут  складає  453  особи. Основне  заняття  населення – землеробство,  тваринництво,  робота  на  промислових  підприємствах Богуслава.

В  1884 році  дерев’яна  Покровська  церква  перенесена  з  Богуслава  в  Розкопанці  і  освячена  в  ім’я  Івана Богослова.  Збереглася,  нині  діюча.

В  1928  році  засновано  колгосп  «Вперед».  Першим  головою  колгоспу  був  Микола

Бутов.

В  роки  голодомору  1932-1933 рр. в  селі  померло  більше  50 осіб.

В  1958 р.  Розкопанецький  колгосп  «Вперед»  об’єднався  з  Хохітвянським    колгос-

пом  в одне  господарство  «Україна».  З  2000 року – відділок  сільськогосподарського  кооперативу  «Україна»,  з  2004 року – відділок  СТОВ  «Богуславка».

Село  Розкопанці  окуповане  німецько-фашистськими  загарбниками  24  липня  1941 року.  В  роки  окупації  на  примусові  роботи  до  Німеччини  вивезено  76  молодих  роз-

копанчан.

Звільнено  село  28  січня  1944 року  танкістами  і  піхотинцями  27-ої  армії  ( ком.  ди-

візії   полковник  Ласкін  Г. Й. )

На  фронтах  війни  загинуло  88  воїнів-односельців.  Їх  імена  увіковічені  пам’ятним  знаком  в  центрі  села.  На  братській могилі  захисників  та  визволителів  села  встанов-

лено  також  пам’ятний  знак.

На  місцевому  кладовищі  похоронено  Антюшина  Івана  Дмитровича,  який  19  серп-

ня   1984 року  загинув  в  Афганістані.

Репресовано:     Петруненко  Павло  Вікторович  1908р.н.  українець,  уродженець  села

Розкопанець,  житель  Кіровоградської  обл., військовий,  засуджений  в  1940р.  до 8-ми  років  позбавлення  волі.  Реабілітовано  1957 р.

Цюрупа  Гаврило  Олександрович  1889р.н., українець,  уродженець  і  житель  с.  Роз-

копанці, рахівник  засуджений  в  1938р.  до  розстрілу. Реабілітовано  в  1960 року.

В  селі  Розкопанцях   ЗОШ  І – ІІ  ступенів,   дитячий  садок, клуб,  бібліотека,  ФАП.