Москаленки

Москаленки – село, центр сільської ради. Розташоване у не глибокій річковій долині, тягнеться вздовж річки Рось у напрямку з північного заходу на південний схід протягом до 2-х кілометрів. Протилежний правий берег р. Рось горбистий. За 15 км райцентру, за 10 км від залізничної станції Таганча та за 8 км від автомагістралі Київ – Дніпропетровськ. Автобусний зв’язок з райцентром та Києвом. Місцевість рівнина, з положистими схилами. Біля села, над річкою, є великий масив мішаного лісу – зона відпочинку.

Перекази твердять, що в другій половині XVII ст.. після народно – визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, через околиці села проходили російські війська (воїнів російської армії тоді називали “москалями”.) Тут вони зупинялись, стояли їхні обози. Ще й зараз за одним із районів дубового лісу тримається назва  ”обозище“ . разом з військами проходили і люди, яких війна вигнала з рідних місць. Вони стали оселятись в цьому місці. Не велике поселення спочатку назвали місцем, де стояли “москалі”, і пізніше – “Москаленки”. Перші поселення жителів села виникли в районі “кручі “, де тепер церква. Вона була збудована в 1779 р. з багато вікового дуба, що тут поряд.

Частина села, що носить назву “Слобода”, виникла трохи пізніше.

Протилежний бік села – “Шелестуха” від шелесту віковічного дубового лісу, який ще недавно тут поряд був.

В центрі села, недалеко від  Росі, закінчується Змієвий вал, який тягнеться від села Виграїв (Черкащина).

Історична довідка

На час реформи 1861 р. в селі нараховувалось біля 600 осіб населення. Після 1869 р. земля була “удільна” - належала царській сім’ї. В Москаленках була і економія. До Москаленківської економії належало більше 1200 десятин землі. На Шелестусі жили головним чином міщани, які займались ремісництвом і ходили на заробітки.

До 1900 р. в селі була церковно-приходська школа, а з 1900 р.  – двокласна земська школа.

У 1897 р. в селі було 720 осіб, в 1913-760, в 1963 р.-940 осіб. На 01.11. 2006 р. в селі нараховувалось 390 дворів, але місцеві жителі проживають лише 178 дворах, у яких мешкає 440 жителів, решта дворів дачні.

В 1919 році в селі почали організовуватись комнезами з числа бідняків. Першим головою КНС був Євмен Пампушка.

У 1922 році на церковних землях в селі організовано колгосп “Дружба”, а комуну “Надія” в 1924 р. на панських землях голова Євмен. У 1929 р. створено колгосп  ім. Шевченка, а на хуторі    Шелестуха – колгосп ім.. Чапаєва, який у 1953 р. приєднався до колгоспу ім. Шевченка.

В 30-х роках репресовано Глушко Трохима Яковича 1879р.н. уродженця і жителя с. Москаленки, колгоспника в 1938 р. засуджено до 5 років ув’язнення. Реабілітовано в 1989 р.

Глушко Сільвестора  Васильовича 1896 р. н. уродженця с. Москаленки жителя м. Києва, професора в 1933 р. засуджено до 5 років ув’язнення. Реабілітовано 1958 р.

Ромоданова Петра Дмитровича 1875 р. н. уродженця с. Москаленки житель м. Києва, службовця в 1938 р.

Засуджено до розстрілу. Реабілітовано. Під час голодомору 1932- 1933рр. жителі села виживали завдяки річці Рось.

Під час Великої  Вітчизняної війни село Москаленки окуповане фашистами в липні 1941р.

Визволено 10 лютого1944р. 404 ОКАБ, 20-м ОКАБ, 496 ОКАБ. З війни не повернулись 132 воїни - односельці. Їх імена увіковічені пам’ятним знаком, встановленим в центрі села.

В 1972р. колгосп ім. Шевченка с.Москаленки об’єднався з Вільхівецьким колгоспом  ім.. Горького з центром у Вільхівці і стало село бригадним  колгоспу ім. XXIV з’їзду КПРС.

З 2000 року, після реформи, в Москаленках існувало СВК “Москаленківське”, з 2006 – СТОВ “Вітал-Агро “  товариство”Чумацький Шлях” та СФГ”Надія”

В селі є загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, клуб, бібліотека, ФАП.