Киданівка

Село Киданівка  -  центр  сільської  ради  розташоване  за  14  км  від  райцентру   і  15  км  від  залізничної  станції  Богуслав.  Автобусний  зв'язок  з  райцентром   та  м.  Києвом.  В  селі  протікає  річечка  Хоробра,  яка  впадає  в  р.  Рось.  Рельєф  горбистий.

Автобусний  зв'язок  з  райцентром  та  з м. Києвом.

В  селі  протікає  річечка   Хоробра,  яка  впадає  в   р. Рось.  Рельєф  горбистий.

Походження  назви,  за  легендами,  від  вислову  «кидай  нивку» -  бідні  землі ,  які  на  деякий  час  покидали  селяни. Перші  згадки  про  Киданівку  в  історичних   джерелах  належить  до 1722р.  але  село  засноване  раніше. Основне  заняття  селян – землеробство,  тваринництво.  За  «Списком  російських  землеробів  Київської   губернії»  1865 р.  село  Киданівку  нараховувало  844  селян  і   27 дворян.  В  2008 р.  -  570 жителів,  415 дворів  (  з них  123  під  дачами).

Село  Киданівку  належало  графам  Браницьким.

В  1811 р.  вони  мали  в  Киданівці  невеличкий   винний  (винокурний) завод  з  двома  котлами.  60  відер  горілки  випускалось  в  місяць.  Також  займались  кустарним  виробництвом  -  виготовленням  простого  селянського  сукна.

В  житті  мешканців  Киданівку  важливу  роль  відігравала  церква.  Від  народження  і  до і  до  смерті  людина  була  зв’язана  з  її  настановами. Побудована  церква  в ім’я  Архангела   Михаїла  в  1722 р.,  перебудована  в  1848 р.  Церква  була  розібрана  в  30-х  роках  ХХ  ст.  Нині  діюча  церква  в   пристосованому  приміщенні  поряд  з  місцем  де  був  попередній  храм.

В  1905 р.  в  селі  відбувся  виступ  селян,  організатором   якого  був  наймит  А.Крикун.

В  1918 – 1920  роках  організовуються  ТСОЗи,  а  в  1928 р. -  колгоспи  «Червоний  орач»  -  голова  Оникієнко  Свиридін  Васильович;  колгосп  «Хлібороб»  -  голова  Музика  Наум  Пилипович.

Під  час  голодомору  1932-1933рр.  в  с.  Киданівці   померло  понад  600  осіб.

В  1950 році  колгоспи  об’єдналися  в  одне  господарство  «Зірка»  -  голова  Крамар  Микола  Єрофійович.  В  2000 році  колгосп  реформовано  в  приватно-орендне  сільськогосподарське   підприємство  «Киданівське»,  а  з  2005 р.  – СВК  « Зірка – К».

Село  Киданівка окуповане  німецько - фашистськими  загарбниками  16  серпня  1941 року.  Звільнено  село   31  січня  1944  року.  У  визволенні  села  брали  участь  бійці  496  ОКАБ,  69-й  гвардійський  артполк  під  командуванням  підполковника  Н.В. Перуна,  202   стрілецька  дивізія -  командир  полковник  З.І.Ревенко,  159-й  укріп.  район -  командир  полковник  І.Н.Виноградов.

На  примусові  роботи  до  Німеччини   угнано  166  осіб,  з  фронтів  не  повернулось  164  особи.  Їх  імена  увіковічені  пам’ятним  знаком,  який  встановлено  в  центрі  села.

Уродженець  села  Іван  Олександрович  Середа  загинув  в  Афганістані,   посмертно  нагороджений  орденом  «Червоної  зірки»,  похоронений  в  рідному  селі.  В  селі  народився  Заслужений  працівник    сільського господарства  Лисиця  Іван  Іванович.

Під  час  репресій  з  села  репресовані :  Замниус  Андрій  Кирилович  1898  року  народження,  рахівник,  засуджений  в  1936 р.  до  3-х   років  ув’язнення .  Реабілітований  в  1992 р.;     Довгопол  Параска   Федотівна,  1893 року  народження,  одноосібниця,  в  1937  р.  засуджена  до  10  років  ув’язнення.  Реабілітована  в  1966 р.

В  селі    сьогодні  діє  загальноосвітня   школа-сад  І-ІІ  ст.,   будинок  культури,  бібліотека,  ФАП.