Дибенці

Село Дибинці - центр  сільської  ради  у  підпорядкуванні  якої  село  Бородані.

Розташоване  село  на  правому  березі  р.Рось,  за  9  км  від  райцентру  і  12  км  від  залізничної  станції  Богуслав.  Рельєф  горбистий,  місцями   яружно- балочний. З  півдня  село  оточене  лісами,  на  півночі  -  мальовнича  річка  Рось. Автобусне  сполучення  з  райцентром   і  м. Києвом.

Існує  кілька  версій  походження  назви  села  -  від  власного  імені  «Диба»  та  способу  покарання  « на  дибу».  Неподалік  від  села   виявлено  поселення  доби  бронзи. Чотири   римські  денарії  знайдено  в  скарбі  монет 17 ст.  На  південний  захід  від села  на  підвищенні  знаходиться   до  10  могил.

В  1790 р.  в  Дитинцях  було  1002  жителі  в  131  дворах,  1864  р. в  Дитинцях  було  1380,  в  Бороданях  674  особи. В 2007  р.  в  Дитинцях  проживало  1054  жителі,  в  Бороданях  243.

Ще  у 18 ст.  Дибинці  відомі  значним  виробництвом  глиняного   посуду,  який  збували  на  навколишніх  ярмарках  і  вивозили в  Херсонську  губернію,  а  також  вогнетривкої  цегли,  яку  виготовляли  тут  для  фабрик  і  заводів   з  місцевих  глин.

У  1811-1828 рр. була  навіть  фаянсова   фабрика,  на  якій  працювало  105  майстрів-кріпаків. Про  дибинецьких   майстрів  «Русское  слово»  в  1909 році  писало,  що  вони  одні  з  найвправніших  майстрів  не  тільки  в  Київській  губернії,  а  й  у  всій  Російській  імперії. Тут  працювали  цілі  династії   майстрів-гончарів,  зокрема  Масюків.

Церква  в  ім’я   Успіня  Пресвятої Богородиці  збудована  в  1742  році,  перебудована

В 1782  році,  але  за  переказами,  в  Дитинцях  в  другій  половині 17  ст.  було  2  церкви,  зруйновані   татарами  і  поляками.

В  Бороданях  церква  Воскресіння  побудована в  1745 р.,  перебудована в  1800 р.  в  ім.’я  Покрови  Пресвятої  Богородиці  (нині  діюча).

В Дибинцях  церква  була  розібрана   в  1939  році,  служба  зараз  відбувається  в  пристосованому  приміщенні.  В  селі  побудовано  і  діє  протестантська  церква  ЄХБ.

В  1918 році  в  селі  створено  ревком,  який  очолив  М.Г.Шнуренко.                       Ревкомівці  зртували  людей  для  спільного  обробітку  землі,  зокрема  ТСОЗи:  «Інвалідський»,  голова С.Т. Вишкварка,  «Фронтовик»  - голова  Попович,  «Меліоратор»  -  голова  Шнуренко  Ф.Ф.,  «Колективізація».

В  1922  році  було  створено  сільськогосподарсько-промислову  артіль «Кустар»  з  числа  гончарів.   ЇЇ  організаторами  були  гончарі  Каленик  Вакулович  Масюк,  Сава  Родак,  Єлисей  Проценко.  В  1928  році  в  Дибинцях  створено  колгосп  «Надія»,  в  Бороданях  -  «Робітник».

В  роки  голодомору  1932-1933  років  в  селі  померло  понад  243  особи.

Репресовані:

Горовенко  Василь  Якович  1921 року  народження,   уродженець  села  Дибинці,  житель  Росії,   колгоспник, 1942  року  засуджений  до  3-х  років  позбавлення  волі,  реабілїтований 1982  р.

Сироїд  Яким Корнійович  1872 року  народження, уродженець  і   житель  с. Дибинці,   тимчасово  не  працював,  засуджений  в  1937  році  до  розстрілу,  реабілітований  1989р.

Руденко  Семен  Домінікієвич,  1890  року  народження, уродженець  села  Синиці,  житель  села  Бородані,  одноосібник,  засуджений  до  розстрілу  в  1938  році.  Реабілітований  1962  року.

В  1957 році  до  дибинецького  колгоспу «Надія»  приєднані  бороданівський  колгосп  «Боротьба»  та  синиць кий  колгосп  ім..  1  Травня..  Створений   колгосп  ім.. Жданова.

В  1988 р.   від’єднався    синиць кий  колгосп  «Надія»,  а  Дибинці  з  Бороданями  утворили  колгосп  «Рось».  З  1995  р.  -  КСП  «Рось»,  з 2000 р. –СТОВ «Рось».

Село  Дибинці  було  окуповане  23  липня  1941 р.,  Бородані  26  липня.  На  примусові  роботи  до  Німеччини  забрано  124  особи,  страчено  троє  мирних  жителів.  В  ході  Корсунь-Шевченківської  операції   село  Дибинці  було  визволено  бійцями   496  ОКАБ,  69-м  гвардійським  полком  під  командуванням  підполковника  З.І.Ревенка,  159-м  ук-

Ріп районом  -  командуючий  полковник  І.Н.Виноградов,  льотчиками  525  штурмового  авіаполку.

В  центрі  села  встановлено  пам’ятні  знаки  на  братській  могилі  захисників  та  визволителів  села  з  увіковіченими  іменами  загиблих  воїнів-односельців..

В  Дибинцях  народилися,  проживали  і  працювали  Заслужені  майстри  народної  творчості   гончарі  Масюк  Василь  Каленикович  (1900-1988)  та  Тарасенко  Михайло  Тодосійович (1921-1995),  Заслужений  агроном  України  Гуленко  Іван  Трифонович  1926  р.н., Заслужений  працівник  сільського  господарства Батрак  Віктор  Іванович ,  1941  р.н.

В  Дибинцях  діє  ЗОШ  І-ІІ ст.,   будинок  культури,  бібліотека, ФАП.  У  селі  Бороданях  -  клуб,  бібліотека,  ФАП.