Бране Поле

Село Бране Поле,  центр  сільської  ради,  розташоване   за  23  км  від  райцентру.

Населення (  на  01. 01. 2006 р.)  складало  640  чоловік.

Назва  села  та  сусідніх  з  ним  урочищ  «Турчин  Ліс»,  «Черкес-долина»,   очевидно  пов’язана  з  боями,  які  відбувалися  на   прилеглій  до  села  території  під  час  селянсько-козацьких  повстань,  керованих  С. Наливайком  (1594- 1596 рр.),  П.Павлюком, К.Скиданом  (1637 р.),   проти  польського  гніту.  Бране  Поле  впродовж   багатьох  років  належало  графам  Браницьким,  які  тримали  в  селі  невеликий  винокурений  завод  (1811 р.).  В  1843 – 1848  рр.   у  селі  була  поштова  станція  та

училище  міністерства    народної  освіти  (міністерська  школа).

До  найбільш   поважної    сільської  будівлі  того  часу  можна  віднести  церкву,  про  яку  згадується  у  документах  1749  та 1751  року.   Називалась  вона  Стефанівською  -   від  імені   першого  священника,  була  уніатською,  але  у  1768  році  стала  вже  православною.

В   1865  р.  у  селі  налічувалося   13  дворян   та  329  селян,    у  панських   господ-

Царствах  нараховувалось  325  десятин  орної  землі  1  35  десятин  неудоб,  тоді  як  у  селян  це  співвідношення   було  таким:  106  десятин  орної  землі  і  323  десятини  неудоб.

Жовтневі  події   1917  року   мали  відгук  і  в Браному  Полі.  Відбулися   серйозні  зміни.  Графські  володіння   адміністративно  перейшли  до  Медвинської  волості.  Відбулися  погроми   поміщицьких   садиб  і  господарств. Повністю  знищений  і   пограбований  маєток  Браницьких   в  Турчиному   лісі.

Неспокійні  роки Громадянської   війни   до  Браного   Поля   часто    навідувалися

Повстанці   «Медвинської  республіки»,  знищували   мобілізаційні  картки,  забирали  хліб  продрозверстки.

В  перші  місяці   1931  року   більшість    селянських  господарств  були  об’єднані  в  сільськогосподарську  артіль  ім.  Воровського.

Не  обминула   Бране  Поле  і  голодна  чума  1932-1933  рр.Від  голодомору  в  селі  померло  більше  180  жителів.   За   часи  сталінських  репресій    були  репресовані  бранепільські  вчителі    Брухаль  Дмитро   Григорович   та   Клим’юк   Дмитро   Григо-рович.

23  липня  1941  року  Бране  Поле  було  окуповане  німецько-фашистськими  загарбниками. Звільнено  село  27  січня  1944 року  піхотинцями  180  Київської  стрілецької  дивізії  під  командуванням  Героя   Кузьмінова  М. Я.  та   танковою  частиною  генерал- лейтенанта  Кравченка.  З  28  січня  по  28  лютого   1944  року   в  селі

Знаходився  командний  пункт  27  армії  під  командуванням  Героя  Радянського  Союзу

Генерал- лейтенанта   Трохименка  Сергія   Георгієвича.  За  наказом  маршала  радянських  військ  І. Конєва  в  с.  Бране   Поле    похований  генерал- лейтенант  німецько-фашистської  армії  Вільгельм    Штеммерман.

В  роки   Великої  Вітчизняної   війни   понад  130   бранепільчан   загинули   смертю  хоробрих.  В Німеччину  на  каторжні  роботи  було  забрано  104  чоловік.

В  селі  є  будинок  культури,  медпункт,  магазини,  школа.  Багато  місцевих  жителів  працюють  в  ПОСП  «Дружба».