Богуславщина сьогодні вшановує пам’ять жертв голодоморів… До 87-х роковин Голодомору 1932-1933 років.

golodomor_23_11_2019_malГолодомор… Його жертви… Знищення українських синів і дочок – ця тема найболючіша з усіх, яких торкаєшся вдивляючись у ті страшні роки.

З кожним роком все меншає свідків, мало хто з безпосередніх учасників вижив у перші два голодомори 1921-1923, та 1932-1933 рр., а ще менше з них пережили події буремних років побудови світлого майбутнього для всього людства – громадянську війну, «стройку комунізму», Другу світову. Свідків повоєнного голодомору 1946-1947 рр. більше, але донедавна їхні уста були скуті мовчанням, бо до самого кінця радянських часів сама згадка про голодомори була заборонена під страхом тяжкої кари.

За ці голодомори, а було їх в Україні вчинено три, від голоду та на засланні загинуло до 5 млн. дітей. Доля тих, хто вижив була нелегкою. Тривалий, а особливо примусовий голод калічить людей як фізично так і духовно, і дуже важко визначити, що страшніше. В їхніх тілах на все життя огніздилися недуги, а в душах страх.

Нерідко ми згадуємо про сам факт голоду 1932-1933 років, про його призвідників, але не в стані осягнути жаху, перед яким вiч-на-вiч опинився пересічний українець, з хати якого вимели останню зернину, село якого оточене кільцем вартових, діти якого просять їсти…

Як стверджував дослідник голодомору на Київщині П.Бачинський,  втрати у Богуславському районі від Голодомору 1932-1933 років склали 14%.

В результаті дослідницької  роботи, проведеної на території району в 1993 та 2008 р., встановлено, що під час Голодомору на Богуславщині померло 5332 особи, в т. ч. 1395 дітей, але і ця цифра не може претендувати на точність: на жаль багато свідків тих часів відійшло у вічність, а архівні матеріали майже не збереглися.

До 87-роковин цієї страшної трагедії 23 листопада 2019 року в м. Богуслав біля пам’ятного знаку жертвам голодомору 1932-1933 років проведено мітинг-реквієм за участю керівництва міста та району, директорів, педагогічних колективів та вихованців навчальних закладів міста, політичних діячів, громадськості, ЗМІ.

Благочинний Богуславського району УПЦ КП о. Ігор  провів  поминальну панахиду за померлими від голоду.

З промовою до присутніх звернулася директор музею історії Богуславщини Тетяна Куценко, яка навела історичні факти тих страшних часів.

23 листопада у храмах Богуславського району проведені поминальні панахиди за загиблими внаслідок голодоморів в Україні.

О 16-00 Богуславщина приєдналася до  Загальноукраїнської акції «Засвіти свічку» на  знак  вшанування пам’яті жертв геноциду Українського народу.

golodomor_23_11_2019_1

golodomor_23_11_2019_3