ПТАШИНИЙ ГРИП – НЕБЕЗПЕЧНА ХВОРОБА ПОБЛИЗУ КОРДОНІВ КИЇВЩИНИ

Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області нагадує про небезпеку занесення і розповсюдження на території України однієї з небагатьох найнебезпечніших інфекцій – пташиного грипу. Останнім часом епізоотична ситуація щодо цього захворювання суттєво погіршилася, про що свідчать численні спалахи у Північній Америці (США, Канаді, Мексиці), а також величезна кількість випадків виявлення збудника у багатьох країнах Європи. Зокрема з початку року у світі зафіксовано 18 спалахів у 7 країнах світу (Китай, Угорщина, Індія, Нігерія, Польща, Румунія, Словаччина).
У Польщі, яка є одним з найбільших виробників м'яса птиці в Європі, спалахів пташиного грипу не фіксували від 2017-го року. Однак, від 31 грудня 2019 року на сході країни - поблизу кордону з Україною у 4-х господарствах було виявлено вірус пташиного грипу. Станом на сьогодні вже забито близько 100 тис. птахів.
Відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області 18.01.2020 в господарстві де утримувалося близько 98 тис. голів птиці яєчного напрямку (с. Бугаків Немирівського району Вінницької області) було зареєстровано загибель птиці та 19.01.2020 встановлено діагноз на грип птиці.
На сьогоднішній день, завдяки постійній циркуляції різних штамів (H5N1, H5N2, H5N8, H7N8 тощо), спалахи пташиного грипу продовжують залишатись глобальною проблемою. Накладення карантинних та інших обмежувальних заходів, заборона торгівлі, знищення поголів’я птиці як господарств так і населення, додаткові ветеринарно-санітарні заходи призводять до суттєвих економічних збитків.
Довідково: Грип птиці – гостре висококонтагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що характеризується пригніченням, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту й значною загибеллю птиці.
Пташиний грип як вірусна інфекція виникає природним чином серед диких, перш за все, водоплавних птахів. Сприйнятливі кури і качки будь-якого віку, а також 15 інших видів птахів, у тому числі індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки . У дорослих індичок, перепелів і цесарок хвороба може протікати з ознаками ураження органів дихання і шлунково-кишкового тракту. Дорослі качки та інша водоплавна птиця можуть бути латентними носіями збудника грипу, при цьому в них відсутні виражені клінічні прояви. Молодняк водоплавної птиці хворіє на грип тяжко з відходом до 80%.
Грип птиці здатний тривалий час зберігатися, особливо за низької температури: при 4 °С кілька тижнів, а при -60 °С зберігає активність протягом декількох років. На інфікованому пір'ї збудник грипу не втрачає патогенності протягом 18-20 діб. Пряме сонячне проміння знезаражує вірус за 50–55 год, температура 55–60 °С – 30–50 хв, а 65–70 °С – за 5–2 хв.
Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.
Міграція перелітних водоплавних птахів – один з основних шляхів глобального поширення високопатогенного пташиного грипу і проникнення його на територію України. Оскільки основним резервуаром грипу служать перелітні птахи, то спалахи грипу в птахівничих господарствах зазвичай відбуваються під час сезонних міграцій пернатих – навесні і восени.
Найбільш ймовірними видами мігруючих птахів, які можуть занести збудника пташиного грипу в Україну, можна вважати чернь чубату та червоноголову (попелюх), довгоносого креха, сизих і сріблястих мартинів (чайка). Лебеді-шипуни серед диких птахів виявилися найбільш сприйнятливим і високочутливим до високопатогенному пташиному грипу.
Основним шляхом передачі збудника є повітряно-крапельний. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцем та при кашлі і чханні.
У хворої птиці проявляються різні поєднання наступних симптомів: пригнічення, сонливості, зниження апетиту, кашлю, хрипів, чхання, рясної сльозотечі, діареї, тремору, порушення координації рухів, ціанозу непокритих пір'ям ділянок шкіри (особливо гребінця і сережок), набряку голови, скуйовдженого пір'яного покриву, зниження несучості і якості шкаралупи яєць. Смерть наступає протягом 1–2 діб після появи перших симптомів. Падіж птиці може досягати 80–100%.
Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!!!
При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби) у вашому районі або області!
Що станеться коли не повідомити про хворобу?
Швидке поширення грипу на певній території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.
Контакти при будь-якій підозрі:
Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області
тел.: (044) 406-38-13, http://oblvet.org.ua/
04.12_6-300x198
Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!!!
Що станеться коли не повідомити про хворобу?
Контакти при будь-якій підозрі:
Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області
тел.: (044) 406-38-13, http://oblvet.org.ua/